Rynek starówki wileńskiej ma kształt leja. Tu w dawnych czasach znajdowało się centrum Wilna, było targowisko z ogromną ilością kramów, dużo szynków, pracowni rzemieślniczych. Na placu stał pręgierz i kat wymierzał tu kary.
Można też było oglądać występy akrobatów, komediantów, artystów z tresowanymi niedźwiedziami. Podczas świąt wilnianie przychodzili na rynek obejrzeć misteria i posłuchać koncertu orkiestry miejskiej, która grała na balkonie wieży ratuszowej. Budowlą najważniejszą rynku był ratusz, przy nim ogłaszano decyzje magistratu.
Pierwszy ratusz wileński był gotycki, miał wieżę zegarową z dzwonem, który informował o niebezpieczeństwie, o przyjeździe ważnej osoby itd. W podziemiach wieży mieściło się więzienie. W ratuszu znajdowała się siedziba władz miejskich, skarb, archiwum, wagi miasta.
Obecny ratusz jest zbudowany w drugiej połowie XVIII w. wg projektu Wawrzyńca Gucewicza w stylu klasycyzmu. Zdobi go piękny portyk z sześciu masywnymi kolumnami.
Na początku XIX w. ratusz był przekształcony na teatr, dyrygentem tu przez dłuższy okres czasu pracował Stanisław Moniuszko i tu po raz pierwszy wystawiono jego operę „Halka”. Dziś ratusz jest siedzibą reprezentacyjną mera Wilna, w której odbywają się różne uroczystości.