Poniższe fotografie idealnie pokazują jak gęsto zabudowany był przedwojenny Gdańsk i w jak niewielkim stopniu został on odbudowany. Dzisiejsze podwórka,place i parki w przeszłości zabudowane kamienicami sprawiały że Gdańsk był jednym z najbardziej zaludnionych miast w Polsce. W roku 1934 Wolne Miasto Gdańsk zamieszkiwało 408 tysięcy ludzi. Dla porównania napiszę że dziś ilość mieszkańców całej aglomeracji trójmiasta oscyluje w okolicy 748 tysięcy z czego samego Gdańska ilość mieszkańców wynosi około 430-440 tysięcy.

Na pierwszym planie zdjęcia poniżej widzimy północno-wschodnią część głównego miasta. Z kolei w oddali widoczna jest wyspa portowa z dzielnicami Stogi i Przeróbka.
W lewym dolnym rogu znajduje się skrzyżowanie ulicy Grobla z Szeroką. Nieco wyżej widoczna jest ulica Świętojańska oraz znajdujący się przy niej kościół Św. Jana. Na prawo od niego w miejscu dzisiejszej filharmonii bałtyckiej widoczna jest dawna elektrownia na ołowiance.

Zdjęcie najlepiej oglądać na pełnym ekranie.

Na poniższym zdjęciu lotniczym wykonanym w roku 1929 widzimy z lewej strony Kościół Św. Katarzyny. Po prawej stonie widoczna jest Hala Targowa oraz na lewo od niej biegnąca w stronę  Motławy gęsto zabudowana ulica Podwale Staromiejskie.  W górnej części po lewej stronie można dostrzec budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.