Budynek dzisiejszej szkoły został wybudowany w roku 1902 dzięki reparacjom wojennym otrzymywanym przez Niemcy od Francji po przegranej przez nią wojnie. Początkowo mieściła się w nim szkoła dla młodzieży męskiej i szkoła dla dziewcząt oraz sala gimnastyczna. Obok był Ewangelicki Kościół Zbawiciela wraz z plebanią(widoczna wieża w tle). Teren ten został w 1945 roku mocno zniszczony podczas bombardowań. Spłonął kościół oraz wiele okolicznych budynków. Historia VIII LO rozpoczyna się w 1945 r. od momentu powstania Szkoły Podstawowej Nr 13 kierowanej przez Bolesława Guteńkę, a później Anatola Rusinowa. Siedzibą był stary budynek przy Kartuskiej 245. Historyczny dla szkoły był 1 września 1948 r. W dniu tym powstała klasa VIII, a szkoła stała się Państwową Szkołą Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 8.
Widok na szkołę od strony ulicy Malczewskiego.
Drogi panie Kochański. Dla czytelników nie znających historii „Ósemki” pańska notatka jest trochę nieczytelna. O ile pamiętam, to do 1971 roku w tym budynku mieściła się Szk. Podstawowa Nr 12. VIII L.O. do roku 1971 mieściło się tuż przed Zabornią, ówczesną wsią za granicą miasta, przy ul. Kartuskiej 245, w trzech budynkach. W tym czasie było to już tylko VIII L.O., bez podstawówki. Wiem, bo byłem uczniem tej szkoły od 1968 do 1972 roku (ostatni rok w budynkach byłej Szk. Podst. Nr 12). Naszą starą „budę” zajęła milicja a dokładnie jednostka ZOMO.
obok szkoly 12 byla druga szkola nr 14 granice miedzy szkolami rozdzielal plot(edukacje w szkole nr 14 rozpoczelem w roku 1960) pozdrawiam